Společnost Microsoft se sice nezúčastnila pilotního projektu, ale poskytla pro potřeby manuálu odpovědi pro dialog o flexibilitě. 

Firma Microsoft je inspirátorem a příkladem té nejlepší praxe v ČR i ve světě v oblasti zavádění a implementace flexibilních podmínek práce, které jsou úzce propojeny s využíváním moderních IT technologií.

[1]Nicméně firma poskytuje i řadu nadstandardních flexibilních prorodinných benefitů: Například v rámci rodičovské dovolené, (v roce 2017 došlo k navýšení) na celkem dvacet týdnů plně hrazené mateřské dovolené pro matky nebo šest týdnů plně placené rodičovské dovolené pro otce a nebiologické rodiče, tedy adoptivní rodiče a pěstouny včetně homosexuálních párů.

Současně firma Microsoft poskytuje celkem 30 dnů nemocenské ročně, tzv. sick days. Navýšila také počet placených dní, a to na 20, pro zaměstnance, kteří se starají či pečuji o blízké rodinné příslušníky s vážnými zdravotními problémy (tzv. neformálně pečují).  V oblasti výše uváděných pro rodinných flexibilních benefitů, je Microsoft příkladem té nejlepší praxe.

Microsoft se snaží zavádět též rozmanité (diverzitní) pracovní prostředí pro různorodé skupiny zaměstnanců, zaměstnankyň, jehož součástí je právě flexibilita práce a flexibilní pracovní podmínky. Microsoft je mj. propagátorem programu Práce odkudkoliv, z domova, z kavárny, z kanceláře, prostě odkudkoliv, kterou umožnuje svým zaměstnancům na základě využívání cloudových technologií – platforma MS Azure, nebo Windows 365, MS Sharepoint, Skype).

Firma také podporuje programy, které podporují ženy, aby se stávaly expertkami v IT, a to například formou Akademie programování a DigiGirlz. Pracují na kampaních, které se například zabývají důležitou rolí rodičů a učitelů při volbě povolání dívek.

Flexibilní pracovní prostředí umožnuje firmě získávat talentované uchazeče i ze vzdálených míst, jelikož nemusí denně dojíždět za prací. Firma rovněž rozvíjí transparentní přístup k plánování kariéry a nástupnictví a také k mobilitě rolí. Zaměstnanci mají možnost o tom komunikovat se svými nadřízenými a žádat od nich podporu, když se chtějí přesunout na jinou pozici. 

1. Jak byste vyhodnotili dosavadní úroveň a možnosti flexibilních forem práce ve vaší společnosti? 

Do dnešního dne se nám podařilo implementovat řadu možností flexibilních forem práce, ať už z pohledu flexibilnějších pracovních úvazků, tak i z pohledu flexibility místa výkonu práce. To vše především prostřednictvím digitální transformace představující zcela nový způsob vzájemného propojení lidí, dat a procesů.

Vidíme rozhodně ale i další možnosti, jak tuto oblast dále rozšiřovat a zlepšovat. Obzvláště mladá generace přicházející na pracovní trh má v této oblasti řadu přání a preferencí a my reagujeme nejen na ně.

2. Myslíte si, že stávající situace na trhu práce má či měla vliv na úroveň a zavádění flexibilních forem práce ve vaší společnosti?

Tím, že společnost Microsoft je celosvětovou korporací, tak i tuto oblast zlepšuje celosvětově. Lokální situace na trhu práce ji tak příliš neovlivnila, rozhodně ale podpořila argumenty, proč má smysl se této oblasti dále věnovat.

3. Jaký byl vás původní záměr se zaváděním flexibilních forem práce, čeho jste chtěli dosáhnout?

Naše společnost je velmi zaměřená na diversitu. Snažili jsme se zohlednit různorodé potřeby svých zaměstnanců a implementovat jich maximum v rámci digitální transformace s ohledem na možnosti, které nám lokální legislativa nabízí.

V potaz samozřejmě bereme i to, aby na úkor flexibility práce netrpěla produktivita práce. To závisí na typu pracovní pozice – co funguje pro obchodníka, nemusí být optimální pro softwarového vývojáře a naopak.

4. Jaké byly a jsou podle vaší zkušenosti největší překážky pro zavádění flexibilních forem práce ve vaší společnosti? (Například s ohledem na stávající interní předpisy či legislativní prostředí na trhu práce).

Současná legislativa nejen v oblasti pracovního práva je pro nás nejvíce limitující překážkou. Naše společnost v České republice zaměstnává větší počet specialistů, kteří se do Prahy přestěhovali z jiných evropských států. Naše legislativa například bohužel neřeší možnost práce z domova ze zahraničí, o kterou je mezi zaměstnanci zájem.

5. Kde byl a je ve vaší společnosti největší potenciál pro rozvoj flexibilních forem práce? (Kde byste například očekávali nejvýraznější přínosy/benefity).

Do budoucna se chceme zaměřit více na možnosti zkrácených úvazků, a to zejména pro zaměstnance, kteří se vracejí z rodičovské dovolené. V této oblasti je pořád prostor pro zlepšování. Větší rozmanitost zkrácených úvazku bychom také uvítali pro studenty. Obzvláště v oblasti software developmentu, kde vnímáme velký nedostatek vývojářů na trhu práce, a i proto bychom rádi více spolupracovali se studenty již během jejich studia. Chtěli bychom jim nabídnout projekty, na kterých se mohou učit od našich zkušených zaměstnanců, a v budoucnu se stát našimi kolegy.

6. Jaké postupy jste zvolili při zavádění flexibilních forem práce ve vaší společnosti?

Chtěli jsme umožnit zaměstnancům co nejlépe sladit pracovní život se soukromým a využili jsme také možnosti přicházející společně s digitální transformací. Naši zaměstnanci mohou kromě flexibilní pracovní doby využívat také různé formy placeného volna, které jim umožňuje například pečovat o nemohoucího člena své rodiny anebo trávit čas se svým čerstvě narozeným potomkem.

Rovněž již zmiňovaná digitální transformace podpořená flexibilním pracovním prostředím pro snadnou spolupráci odkudkoli a na jakémkoli zařízení a naše cloudové technologie společně s aplikacemi pro videokonference a teamovou spolupráci jako jsou Skype a Microsoft Teams nám umožnily zavést flexibilní formy práce. Můžeme tak být ve spojení s kolegy na celém světě a bezpečně přistupovat k potřebným a aktuálním informacím bez nutnosti fyzického cestování, a to 24/7. Veškeré zmiňované nástroje přispívají k celkovému flexibilnímu prostředí, které v naší společnosti máme.

7. Měli jste už nějaké pilotní projekty, témata v oblasti flexibilních forem práce nebo je stávající projekt Vaše první zkušenost s pilotáží flexibility?

Jako jeden z – v tuto chvíli již zavedených – projektů týkající se flexibility práce bychom určitě rádi zmínili již tradiční Den práce odkudkoliv. 19. září 2019 se bude konat již sedmý ročník Den práce odkudkoli, který je oslavou moderního stylu práce založeného na flexibilitě a odpovědnosti. Zapojit se může každý s jakoukoli aktivitou vaší firmy.

8. Jakým způsobem komunikujete a rozvíjíte téma flexibilních forem práce napříč vaší společnosti?

Veškeré benefity spadající pod téma flexibilních forem práce jsou stejné pro všechny naše zaměstnance a jsou uvedeny na našem intranetu a zároveň jsou i nedílnou součástí onboardingu nových zaměstnanců. Sezónní aktivity či projekty podporujeme také další interní komunikací.

Každoročně děláme průzkumu zaměstnaneckého mínění a zpětnou vazbu od našich zaměstnanců využíváme jako podnět pro další rozvoj flexibilních forem práce. Samozřejmě pravidelně revidujeme i aktuální situaci na trhu v této oblasti. Dlouhodobě rovněž vzděláváme naše vedoucí pracovníky, aby například dokázali přizpůsobit plánování práce v týmech časovým potřebám různých skupin zaměstnanců, konkrétně například rodičů dětí.


[1] https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/prace-zamestnani-microsoft-benefity-mzdy-skype-biljana-weber-rozhovor.A171017_144319_podnikani_kho