Společnost IKEA poskytla odpovědi do dialogu o flexibilitě, i když nebyla účastníkem pilotního projektu, nicméně aktivně se účastnila jednoho z diskusních panelů v závěrečné konferenci k projektu Skandinávská inspirace II, flexibilita a mobilita zaměstnavatelů v ČR a projevila zájem zúčastnit se i dialogu o flexibilitě.   

Společnost IKEA globálně rozvíjí principy diverzity a inkluze na pracovištích. Podporuje a hlásí se k Evropské Chartě diverzity. Péče o lidi, diverzita i inkluze jsou principy, které tvoří nedílnou část vize a hodnot společnosti IKEA. Diverzitu a inkluzi považují jednoduše za správnou věc. Podle firmy přispívá odlišnost a rozdílnost k tvořivosti a podporuje růst společnosti. Ze všech sil se snaží o vytvoření inkluzivního prostředí využívajícího výhod diverzity, kde se zaměstnanci cítí oceňováni právě za jejich jedinečnost, za jejich unikátní a různorodá nadání a kde každý může být sám sebou. Flexibilita práce je součástí tohoto inkluzivního prostředí. Ve společnosti IKEA věří, že jedinečnost každého dělá firmu lepší.

Podpora flexibility a mobility ve společnosti IKEA se týká zejména plánování směn, dnů v týdnu, dále celofiremní podpory pro další kariérní rozvoj zaměstnanců, včetně vzdělávání, pravidelných ročních pohovorů a plánování dalšího rozvoje kariéry. Ve společnosti IKEA podporují interní mobilitu formou volného přístupu zaměstnanců a zaměstnankyň ke všem pozicím včetně manažerských.

Zaměstnanci si mohou též po domluvě s vedoucím zaměstnancem zvolit formu úvazku, která vyhovuje jeho životní situaci, to se může týkat například rodičů s malými dětmi, zejména maminek, které potřebují například po určitou dobu kratší pracovní úvazky.

„Každá práce je pro nás a naše fungování důležitá. Práce v IKEA nejsou jen prodavači a pokladní. Nabízíme řadu dalších pozic s různou výší pracovních úvazků a různou flexibilitou pracovní doby. Rozsah pracovního úvazku lze také v průběhu zaměstnání změnit se změnou vaší životní situace a podle vašich potřeb.“ (Citováno z webu společnosti IKEA, https://ikea.jobs.cz/cs/50-plus). Společnost IKEA rovněž rozběhla program pro přijímání zaměstnanců společnosti ve věku 50+s podtitulem: „na věku nezáleží“. 

1. Jak byste vyhodnotili dosavadní úroveň a možnosti flexibilních forem práce ve vaší společnosti?

V současné době IKEA umožňuje a nabízí práci na různé formy úvazku.

Zaměstnanec si může, po dohodě s vedoucím, zvolit formu úvazku, která vyhovuje jeho životní situaci.

V případě některých pozic je možné nabídnout i „práci z domova“.

2. Myslíte si, že stávající situace na trhu práce má či měla vliv na úroveň a zavádění flexibilních forem práce ve vaší společnosti?

Určitě ano.

3. Jaký byl vás původní záměr se zaváděním flexibilních forem práce, čeho jste chtěli dosáhnout?

Systematického přístupu, vytvoření nadstandartních pracovních podmínek, respektování životní situace a potřeb zaměstnance

4. Jaké byly a jsou dle vaší zkušenosti největší překážky pro zavádění flexibilních forem práce ve vaší společnosti? (Například s ohledem na stávající interní předpisy či legislativní prostředí na trhu práce).

Stereotypy, obavy, zajištění provozu a výkonnosti

5. Kde byl a je ve vaší společnosti největší potenciál pro rozvoj flexibilních forem práce? (Kde byste například očekávali nejvýraznější přínosy/benefity).

Největší potenciál je ve změně přístupu. Vidět flexibilitu jako standartní způsob práce, a ne jako mimořádný benefit.

6. Jaké postupy jste zvolili při zavádění flexibilních forem práce v rámci vaší společnosti?

Implementace zaměstnaneckých standardů, workshopy s vedoucími.

7. Měli jste už nějaké pilotní projekty, témata v oblasti flexibilních forem práce nebo je stávající projekt vaše první zkušenost s pilotáží flexibility?

Zatím jsme žádné neměli.

8. Jakým způsobem komunikujete a rozvíjíte téma flexibilních forem práce napříč vaší společnosti? Formou pracovních inzerátů, při hodnotících pohovorech, v rámci workshopů.